Şaşırtıcı Meditasyon Yapma Yolları

Düşünüldüğünden çok daha fazla meditasyon yapma yolu vardır. Meditasyonun düzenli olarak uygulanması, özellikle beyin için ispatlanmış sağlık avantajlarına sahiptir. Yapılan çalışmalar, meditasyonun neredeyse her derde deva olabileceğini gösteriyor. Anksiyeteyi ve ağrıya duyarlılığı azaltır, bizi daha akıllı hale getirir, hastalıklardan kurtarır ve stresi önler ve daha saymakla bitirilemeyecek faydalar sağlar. Bir minder üzerinde bir saat oturacak zamanınız yoksa bile her gün düzenli meditasyon yapmanının umulmadık bir çok yolu vardır. Aşağıdaki listeden alternatif bir stil deneyerek meditasyonun avantajlarından siz de yararlanmaya başlayın.

Ayakta Meditasyon Yapma Yolu

Meditasyon yapmak için oturmak yerine ayakta durmak bel ağrısını hafifletebilir ve daha fazla iç stabilite hissini teşvik edebilir. Herhangi bir meditasyon biçiminde olduğu gibi, kısa bir süre ile başlayın – sadece beş dakika ile başlayın. Ayaklar bitişik olmayacak şekilde bacaklarınızı omuz genişliğinde ayırıp rahat ve düz bir duruşta durun. Pozisyona yerleştikten sonra, gerilimi serbest bırakarak hızlıca vücudun her yerine farkındalık getiren baştan ayağa tam bir “vücut taraması” yapın.

Yürüyerek Meditasyon Yapma Yolu

Zen geleneğinde kinhin adı verilen yürüyüş meditasyonunda, uygulayıcılar beden ve zihnin farkında olarak yavaş ve sürekli hareket ederler. Bu meditasyon şekli için iyi bir duruş kullanın (tıpkı oturarak yapılan meditasyonda olduğu gibi), derin nefesler alın ve vücudun hareketlerini farkında bir şekilde yaşayın. Yürüme hareketi sürekli olmalıdır, bu nedenle geniş bir park veya alan gibi ara vermeden belirli bir ritimle dolaşmak için güvenli bir yer seçin.

Tai Chi

Çince’de “Büyük Nihai” anlamına gelen bu eski sağlık uygulaması, bedendeki enerjinin yanı sıra zihindeki enerjiyi hizalamakla ilgilidir. Geleneksel Çin tıbbında, yaşam gücü, chi, bozulduğunda hastalık veya ağrı olur. Ağır çekim dansına benzeyen tai chi’nin derin düşünceye dayalı uygulamasının, bedenin chi’sini yeniden hizalaması hedeflenir. Bu hareketli meditasyon şekli belleği ve beynin boyutunu artırabilir

Çigong

Tai Chi gibi, Çigong da zihni odaklamak ve merkezlemek için ritmik fiziksel hareketler kullanan bir “hareketli meditasyon” biçimidir. Çigong ayrıca vücudun chi veya enerji gücünü düzenlemek, korumak ve iyileştirmek için kullanılır. Uygulama, meditasyon ve düşük etkili egzersizin bir kombinasyonu olarak çalışı, stres ve kaygıyı azaltabilir, kan akışını iyileştirebilir ve enerjiyi artırabilir. Çalışmalar, qigong meditasyonunun, madde bağımlılığının üstesinden gelenler için etkili bir terapi olduğunu göstermiştir, özellikle kadınlarda çok daha etkili sonuçlar gözlemlenmiştir.Bilinçli farkındalık meditasyonunu vücut hareketleriyle birleştirdiğinden, qigong hem zihinsel hem de fiziksel bir egzersiz olarak kullanılabilir.

Dans Ederek Meditasyon Yapma Yolu

Çoğu insan halının altına sakladığı melodileri zor zamanlarda rahatlamak için halının altından çıkarır ve dinler, melodilerin rahatlatıcı bir gücü vardır. Dans ya da kundalini meditasyonu, katılımcılardan egoyu bırakmalarını ve hareketin ritimlerine ve coşkularına teslim olmalarını isteyerek bu salıvermeyi bir adım daha ileri götürür. Bazı uygulamalar bağırmayı, zıplamayı ve hatta bir baykuş gibi toplanmayı teşvik eder! Dans meditasyonu kalp, bacak veya ayak sorunları olanlar için uygun olmayabilir, ancak bir engeli olmayanlar için gerginliği serbest bırakmak ve içgüdülerle iletişim kurmak için harika bir yol olabilir.

Bir Yandan Günlük Yaşam Uygulamalarını Yaparken Bir Yandan Da Meditasyon Yapma Yolu

Yüksek enerjili dans meditasyonu biraz tuhaf mı geldi? Meditasyonu Budist Zen geleneğinde Samu iş meditasyonu olarak da adlandırılan günlük yaşam pratiği meditasyonu ile tekrar makul bir hıza getirelim. Bu meditasyon tarzında, uygulayıcılar günlük aktiviteleri yarı hıza düşürür ve dikkatli olmak ve düşüncelere odaklanmak için fazladan zaman kullanırlar. Böylece bulaşıkları yıkarken, duş alırken, metro adımlarında yürürken yani günlük yaşam içinde farkındalığı arttırılmaya çalışılır.

El Hareketi Meditasyonu

Birçok insan için, meditasyonun en zor kısmı uzun bir süre hareket etmeden oturmaktır. Kaşıntılı bir noktayı kaşıma isteğine direnmek çok zordur çünkü tırmalama beynin ağrıyı ve kompulsif davranışı kontrol eden bölgelerini aktive eder. Bu muammanın en iyi çözümü nedir peki? Katılımcıların ellerini yavaş ve dikkatli hareket etmeye odaklandığı el hareketi meditasyonu elleri kullanırken de farkındalık kazanmanın bir yolu olarak alternatif sunuyor.

Dik Dik Bakma Meditasyonu

Gökyüzüne ya da boşluğa bakmak zevk aldığınız bir aktivite ise Trataka ya da dik dik bakma meditasyonunu deneyin. Bu alışılmadık meditasyon tarzı, katılımcıları otururken veya ayakta dururken sabit bir nesneye bakarak içe odaklanmaya teşvik eder. Trataka’nın göz sağlığı ve baş ağrısı hafifletme gibi fiziksel artılardan daha düşük stres seviyeleri ve daha iyi odaklanma gibi zihinsel avantajlara kadar birçok faydası vardır. Açık havada ise, bakışınızı taş, ağaç, hatta ay gibi doğal bir nesneye sabitleyin (sadece güneşe bakmaktan kaçının). İçeride yanan bir mumun veya interaktif bir bilgisayar grafiğinin ortasına bakmayı deneyin. Trataka oldukça yoğun olabilir, bu yüzden çok yavaş başlayın – bol dinlenme süresiyle sadece 15 ila 20 saniye dik dik bakın. Sonunda 10 veya 15 dakikaya kadar çıkarmaya çalışın bu süreyi.

Nefes Meditasyonu

Bu teknik yoga-öncesi “Oms” uygulamasını bir üst seviyeye taşır. Yoga nefesi veya Pranayama olarak da adlandırılan bu meditasyon tarzı tamamen soluğun ve nefesin kontrol edilmesi ile ilgilidir. Uzun soluklar sakinleştirici olurken, daha uzun soluklar enerji verir. Meditatif amaçlar için, ya nefes alma / nefes verme oranı eşittir ya da nefes verme, sakinleştirici bir etki için nefes alma süresinden daha uzundur. Bu tip meditasyon nefes alıp verebileceğimiz her yerde, her zaman yapılabilir.

Kısacası meditasyon, bir saat boyunca bir yastık üzerinde oturmaktan çok daha fazlasıdır. Size en uygun olan meditasyon uygulamasını bulmak ve dikkati – farkındalığı günlük rutininize dahil etmek için bu bahsettiğimiz alternatif meditasyon stillerinden birini deneyebilirsiniz.