Meditasyonla Mutlu Olmak Gerçekten De Mümkün Mü?

Tarihte çoğu kişi için hayal bile edilemeyecek bir konfor ve lüks seviyesine sahibiz. Fakat buna rağmen modern dünyada birçoğumuz mutlu olmanın çok zor olduğunu düşünüyor. Aslında, modern toplumun yorgunluğumuza ve hoşnutsuzluğumuza da bir çok çözüm getirdiği göz ardı edilmez bir gerçek. Fakat yine de yüksek yoğunluklu çalışma hayatı, toplum hissinin azalması ve algılanan anlam eksikliğinin hepsi mutlu olmakta zorlanmamıza neden oluyor.

Bununla birlikte, mutluluk arayışı çoğu insan için hala vazgeçilmez bir hedef olmayı koruyor. Çoğu kişi elinden geldiği kadar mutlu olma hedefine ulaşmak için çabalıyor.  Bu hedefe ulaşma yolunda en sık başvurulan yöntem ise meditasyon. Meditasyonun tüm sorunlarımızı çözebileceğini öne sürmek basmakalıp bir iddia olsa da, mutlu olma hedefine ulaşmamızda yabana atılamayacak bir yere sahip. Ve bunun önemli somut sebepleri var.

Meditasyon stresi azaltır, azalan stres de daha fazla mutlu olmanın temelini sağlar

“Mücadele et veya kaç” tepkimiz “kertenkele beyni stres yanıt sistemimiz” tarafından günlük yaşamda sürekli olarak tetiklenir. “Kertenkele beyni stres yanıt sistemimiz” gerçek bir acil durum ile rutin bir şey arasında ayrım yapamaz. Bu sinir sisteminin sonucu olan stres tepkisini, ilkel dönemlerde hayatı tehdit eden durumları tespit edip üstesinden gelebilmek için geliştirdik. Ancak günümüzde hayatlarımız üzerine düşünüp kafa yorma kapasitemiz geliştiği için bu tepki artık sadece ilkel içgüdüsel bir tepki değil. Ciddi bir tehdit olmaksızın, sadece korku ve endişeleri kafaya takarak bile stres tepkimizi tetikleme kapasitemiz var. Özellikle endişe ile boğuştuğumuz zamanlarda.

Gevşeme dönemlerinde, stres hormonları ve stresin yol açtığı fizyolojik tepkiler doğal olarak dağılır ve çok az zarar verir. Ancak kendimizi acımasız yüksek bir gerginlik halinde bulursak durum bunun tam tersi olur. Bu gibi durumların sonucu tükenme sendromu, hastalığa karşı savunmasızlık ve mutsuzluktur. Meditasyon, çeşitli uygulamalarla stresi azaltmaya ve “şu andaki farkındalığı” artırmaya yardımcı olur. Ve endişelerimizi abartmak yerine “anı” takdir etmeye bizi teşvik eder. Sonunda genel olarak daha sakin oluruz, beynimiz her tetikleyiciye aşırı tepki vermeyi bırakır. Ve stresli bir olaydan sonra iyileşme süremiz hızlanır.

Uzun vadede bu, doğal iyimserliğimizi arttırır ve mutluluğu elde etmemizi kolaylaştırır. Bilinçli olarak kendimizi daha olumlu olmaya zorlamak gerçek bir mücadeleyi gerektirebilir. Ancak meditasyonun stresi fizyolojik düzeyde azalttığı bariz bir gerçektir. Bu yüzden bu mücadele bizi nihayetinde rahatlamaya ve mutluluğa götürür.

Meditasyon berraklık sağlar, berraklık da daha fazla mutlu olmayı beraberinde getirir

Endişe ve telaşlı bir yaşam sürmek, olaylara iyi ve olumlu bir perspektifle bakmayı neredeyse imkansızlaştırır. Bu durum hayatlarımızı çok karmaşık hale getirebilir ve yıllarca süren bir sisin içinde kaybolabiliriz. Ve bu sis yüzünden sahip olduğumuz şeyleri takdir etmek ve kendimizden zevk almak için hiç zaman ayıramayabiliriz.

Stres bizi dar düşünmeye iter ve iyi kararlar verme yeteneğimizi engeller. Ancak bir kez hafifletildikten sonra bu durum tersine döner ve çok daha net düşünebiliriz. Hafiflik daha fazla üretkenlik ve verimlilik sağlar. Hafif bir ruh hali işlerin daha hızlı ve odaklanarak yapılmasına yol açarak zamanımızı ve zihinsel enerjimizi serbest bırakmamıza izin verir.

Sürekli “acil durum modunda” olmaktan kurtulduğumuzda, stres kaynaklı panik ve öfke de olmaz. Böylece hayatlarımız üzerine daha serin kanlı bir şeklide düşünebiliriz. Bu berraklı seviyesine ulaşarak, hem ilişkilerimizde hem de iş yaşamımızda yapay şeylere değil gerçekten önemli olan şeylere objektif olarak odaklanabiliriz.

Meditasyon sağlık getirir, sağlık da mutlu olmaya yol açar

Stres birçok hastalığın temel nedeni olabileceği veya birçok hastalığı ağırlaştırabileceği için meditasyonun birçok sağlık faydası vardır. Stres vücudun enerjisini sindirim ve bağışıklık sistemi gibi normal işlevlerden uzaklaştırır. Bu durum da devam eden sağlık sorunlarını şiddetlendirerek bize öksürük, soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıkları gibi problemler bırakır.

Stres ayrıca kötü yemek yeme, sigara içme ve aşırı alkol tüketime gibi kötü alışkanlıkları edinmemize katkıda bulunur. Yorgun olan kişilerin diyetlerinde yüksek yağlı ve yüksek şekerli yiyecekleri seçme olasılığı daha yüksektir. Kronik olarak stres altında olmak, nikotin alışkanlığı gibi zararlı alışkanlıklara yönelme olasılığımızı da arttırır.

Bu durum genel olarak sağlığımıza uzun vadede muazzam zararlar verebilir. Kısa vadede de bizi kötü hissettiren bir yığın soruna yol açar. Meditasyon birincil sorun olan stresi ele alarak bu duruma kökten bir çözüm sağlar. Stesi azaltarak sağlığımızla ilgili iyi kararlar almak için mümkün olan en iyi zihinsel çerçeveyi sağlar.

Meditasyon ile mutluluğu arttırmaya başlamak

Pek çok farklı meditasyon şekli vardır ve hangi türün size uygun olduğunu görmek için biraz araştırma yapmanız gerekebilir. Bilinçli farkındalık, çoğu insanın başladığı yerdir – ve size bu tekniği tanıtmak için piyasada bir çok uygulama vardır.

Bir kişinin rehberliğinde öğrenmeyi tercih ederseniz, meditasyon öğretmenleri size meditasyonu günlük bir alışkanlığa nasıl getirebileceğiniz konusunda desteklerini sunmaktan mutlu olacaktır.

Olunabilecek en mutlu kişi olmak, insanlığın en büyük amaçlarından biridir, ancak sinir bozucu bir şekilde mutluluğa ulaşmak güçtür. Anlaşılması gereken en önemli nokta da ise mutluluğun bir sonuç olmadığı sürecin kendisi olduğudur. Ne kadar uzun bir süre meditasyon alışkanlığını devam ettirirsek o kadar stresten arınıp berraklaşırız. Berraklaştıkça sağlığımız yerine gelir ve bütün bunların sonucunda mutlu bir hayat yaşayabiliriz.