Spiritüel Meditasyon: Nedir ve Nasıl Yapılır?

Spiritüel Meditasyon Nedir?

Spiritüel meditasyon, bireysel benlikten daha büyük, daha geniş ve daha derin bir varlık ile bağlantının bilinçli farkındalığına varmaya dayalı bir uygulamadır. Çelişkili gibi gelebilir, ancak bu bağlantıya giden yol dürüstçe kendini tanımaktan geçer. Manevi farkındalığı arttırmak isteyen birçok meditasyon tekniği olsa da, özünde hepsi kendimize ve dünyaya nasıl baktığımız konusunda bütünsel bir bakış açısı gerektirir. Farklı dinler meditasyonu farklı farklı şekillerde uygularlar. Fakat, spiritüel meditasyon uygulaması herhangi bir inanç veya dini kabul etme şartıyla sınırlandırılmış değildir, herkes spiritüel meditasyonu uygulayabilir. Spiritüel meditasyonun belki de en önemli özeliği ise elde ettiğimiz faydaları etrafımıza da yaymamızdır: farkındalığımız ve manevi güvenimiz arttıkça, başkalarına fayda sağlama arzumuz ve yeteneğimiz de artar.

İnsanoğlu olarak manevi yolculuklara başladığımız günden beri, manevi öğretmenlerin rehberliğine güvenmişizdir. Gerçek bir manevi öğretmenin ayırt edici özellikleri bilgelik, şefkat, manevi güç ve alçakgönüllülüktür. Kendi “ruhsal aydınlanma” borusunu öttüren meditasyon ustaları niyetleri iyi olsun ya da olmasın, yanlış yönlendirilme ve kolayca başkalarını yoldan çıkarma eğilimindedir.

Meditasyon yoluyla manevi farkındalığa yolculuk zaman alan bir süreçtir. İlerleme kesinlikle bir gecede elde edilemez; hızlı sonuç vaadleri en iyi ihtimalle imkansızdır. Manevi gerçekleşmeyi başarmak için çok fazla disiplin ve pratik gerekir, faydalar ancak bu uzun meşakkatli süreçten sonra elde edilir. Manevi hayatın öneminin farkında olanlar için bundan daha değerli bir süreç olamaz kuşkusuz.


Spiritüel Meditasyon Nasıl Yapılır?

Rahat bir pozisyon seçin

Uygulamaya başlamadan önce en önemli husus, rahat edeceğiniz bir yer ve konum bulmaktır. Şehrin gürültüsünden mümkün olduğunca uzak durmayı ve kendinizi yeşilliklerle ve kuşların nazikçe cıvıltılarıyla çevrelemeyi tercih edin. Spiritüel meditasyon sizi hızlı bir şekilde uykuya sokabilir. Bundan kaçınmak için, meditasyon yapmak istediğiniz pozisyona karşı çok dikkatli olmalısınız. Rahat olduğunuz bir pozisyon seçin, ancak çok rahatlatıcı ve kolayca uykuya sürükleyecek bir pozisyon seçmeyin. Ya da sırtınız düz olarak bir sandalyeye oturabilir veya sırtınız duvara yaslanmış olarak ayağa kalkabilirsiniz. Nasıl rahat hissederseniz. Sonra da gözlerinizi hafifçe kapatın.

Plan yapmayın, süreci deneyimleyin

Yapacak bir göreviniz olduğunda, genellikle ne yaparsınız? Prosedürü kafanızda planlar ve bu modeli bilinçli olarak takip edersiniz. Bu şekilde görevlere alışkınsınızdır. Bu görevleri kontrollü bir şekilde planlar ve uygularız. Bununla birlikte, bu tarz bir planlama meditasyon ile başa çıkmak için ideal bir yol değildir. Burada, tüm planların uçup gitmesine izin vermelisiniz. Gevşetin kendinizi ve her şeyin doğal ve organik bir şekilde seyrine izin verin. Sürecin kendi başına gerçekleşmesine izin veren pasif bir seyirci olmalısınız. Doğru yapma konusunda veya sonuç alıp almayacağınız konusunda endişelenmeyin. Her şeyin doğal seyrinde akmasına izin verin.

Düşüncelerinizi kabullenin

Bilgiye dayalı bir dünyada yaşıyoruz. Her zaman canlı güncellemeler, son dakika haberleri ve sosyal medya içerikleri yoluyla yeni verilerle beslenirsiniz. Sonuç olarak, normalde zihniniz her zaman yeni içeriklerle ve beyninizin buna tepkileri ile doludur hep. Uyanık olduğunuz sürece hiç bitmeyen bir oyundur bu ve uyku sırasında zihninizde dönüp durarak uykuda bile sakinleşmenize izin vermez.

Her düşünceye sürekli tepki veriyorsunuz ve sonuçta ondan etkileniyorsunuz. Meditasyon yapmak için otururken bile, düşünceler sizi bombalayacaktır muhtemelen. Ancak, zorluk onlara cevap vermemek ve sizi kontrol etmelerine izin vermektir.

Fikirlerin genellikle yaptıkları gibi “sızmasına” izin verin, ancak onlara “tepki verme isteğinizi” kontrol edin. Tepki vermeyin, bırakın düşünceler oldukları yerde kalsın ve meditasyonunuza kaldığınız yerden devam edin

Dua edin

Orada otururken, düşüncelerinizin sakinliğini ve soğukkanlılığınızı bozmayacak şekilde kafanızdan bir dua seçin. Duanın din ile ilgili olması gerekmez. Sizin için iyi olan veya bir isteğinizi yansıtan her şeyi söyleyebilirsiniz. Bir kelime veya cümle olabilir. Eğer bir doğa aşığıysanız veya sizi mutlu eden şey doğaysa, yaban hayatıyla ilgili bir şey olabilir. Bir mantra bile olabilir.

Şimdi, vücudunuzu gevşek ve rahat tutun. Doğal ve yavaş nefes alın. İçinize girip-çıkarken nefesinizi gözlemleyin. Bu arada düşünceler sürecinizi kesintiye uğratabilir, ancak onlarla ne yapacağınızı biliyorsunuz. Her düşünce kesintisinden sonra vücudunuza geri dönün ve nefes alın. Sonra, her nefes alışınızda seçtiğiniz duayı düşünün. Her nefes verdiğinizde bu duayı içinizden söyleyin. Duayı nefesinizi gözlemlemek ve dikkatinizi geri getirmek için bir araç olarak kullanın.

Kendinizi yansıtın

Dikkatinizi bedeninize, mekandaki farkındalığınıza ve varlığınıza çevirin. Çevrenizin bilincinde olun. Vücudunuzun nasıl hissettiğini gözlemleyin. Düşüncelerinize ve nefesinize dikkat edin. Tamamen rahatlayın ve sakin olun. Gözlerinizi yavaşça açın ve bir süre aynı pozisyonda oturun. Meditasyonun etkilerinin ortaya çıkmasına izin verin. Hissedin ve vücudunuzun hissettiği hafifliğin tadını çıkarın. Tüm süreci ve bu süreçte nasıl ilerlediğinizi düşünün. Meditasyondan sonra öncesine göre tedirginliğinizin nasıl azalmış olduğuna dikkat edin. Sürece tepkilerinizin doğal tepkiler olduğunu fark edin.


Spiritüel Meditasyon Yoluyla Manevi Gücü Elde Edebilir Miyim?

Bazı insanlar yanlışlıkla spiritüel meditasyon yapmanın amacının telepati, kendini ve başkalarını iyileştirme yeteneği, geçmiş yaşamların bilgisi, geleceğin vizyonları, havaya yükselme vb. gibi “süper güçlere” ulaşmak olduğuna inanırlar. Ve bu yanlış kanıyı kullanarak İstismar edecek, insanlara hayal ettikleri her şeyi gerçekleştirme vaadinde bulunan yığınla da sahte guru da mevcut.
Ve bu fantastik ruhsal güçlerin cazibesi, manevi meditasyon pratiğinin basit güzelliğini gölgede bırakabilir. Manevi farkındalık dürüst ve nazik olmakla ve olabileceğimiz en iyi insan olma taahhüdümüzle başlar. Güçlü bir sihir ve mucize isteği, hayatta olma mucizesini ve bunu mümkün kılan her şeyi tanımayı ve takdir etmeyi çok zorlaştırır. Soluduğumuz havadan, hoşlandığımız güneş ışığından, basit nezaket ve şefkat eylemlerinden, birbirine bağlılıktan ve her türlü günlük kutsamalardan daha mucizevi ve büyülü ne olabilir ki? Şimdiki anın nazikçe takdir edilmesi ve tüm canlılara yönelik iyilikseverlik bir tutum, ruhsal uyanışın gerçek meyveleridir.


Başarılı Bir Spiritüel Meditasyonun Anahtarları Nelerdir?

Atacağınız ilk adım gerçek manada kendinizi tanımaktır. Muhtemelen, kendinizle ilgili yığınla özelliği değiştirmek isteyeceksiniz bu süreçte, tıpkı kendini tanıma taahhüdünde bulunan diğerleri gibi. Spiritüel meditasyon ile kim olduğunuzu onaylamak ve kabul etmek, bu değişim sürecinde kendinizle gerçekten dost olmanın ilk adımıdır. Kendimize duyduğumuz şefkat başkalarına karşı merhametli olmamıza yol açar. Tamamen kendi ayaklarımız üzerinde durmaya ve kendimizden asla vazgeçmemeye istekliysek, o zaman kendimizi başkalarının yerine koyar ve onlardan da asla vazgeçemeyiz. Kim olduğumuzu kabul etmek, başkalarını olduğu gibi kabul etmemizi sağlar. Kendimizde ve başkalarında kutsal olanla bağlantı kurduğumuzda, “vazgeçmek” artık bir seçenek değildir.

Bu yüzden, spiritüel deneyim sahibi olmak, spiritüel güce ve “manevi aydınlanmaya” ulaşmak gibi konulara kafa yormayı bırakıp rahatlayın ve kendinizi tanıma sürecinde size yardımcı olacak gerçekçi ipuçlarına bir göz atın :

Tuttuğunuz kinleri serbest bırakın

Size zarar vermiş birisini veya önem verdiğiniz birinin hatasını affetmek son derece zor olabilir. Ancak spiritüel meditasyon uygulamasında ilerledikçe, kinlere tutunmanın size acıdan başka bir şey kazandırmadığını ve başkalarına yardım etmek için hiçbir şey yapmadığını anlayacaksınız. Ne kadar çabuk bağışlarsanız, bu acıyı o kadar çabuk bırakıp hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Affetmeyi reddetmenin ruhsal farkındalığa olan yolculuğunuzu engellemesine izin vermeyin. Bilinçli farkındalık uygulayarak ve başkalarının mutluluğunu dileyerek zihninizi rahat bırakabilirsiniz. Bu zaman alabilir, ancak kin ve nefreti serbest bırakmak, kızgınlığın acılarına hapis olmanın açık bir panzehirdir.

Manevi isteklerinizi başkalarına odaklayın

Gerçek maneviyat başkalarına fayda sağlamaya odaklanır, ancak bunu yapmak için önce kendimizle başlamalıyız. Kendi zihnimize bakarak, kim olduğumuzu hassasiyet ve iyilikle kabul etmeyi öğrenmeliyiz. Ancak daha sonra bu hassasiyeti ve iyiliği başkalarına aktarabiliriz. Manevi pratiğimizi sürdürdükçe, başkalarının yararına ne kadar çok odaklanırsak, kendi arzularımız ve hayal kırıklıklarımız hakkında daha az endişe duyma eğilimimiz olduğunu görürüz. Hepimizin sadece mutlu olmaya çalıştığımızı fark etmeye başlarız; hepimiz sadece acıdan kaçınmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Bu anlamda hepimiz aynıyız.

Dalaï Lama’nın dediği gibi, “Gerçekten bencil olmak istiyorsanız, çok diğerkam olmalısınız! Başkalarına iyi bakmalı, refahlarından endişe etmeli, onlara yardım etmeli, onlara hizmet etmeli, daha fazla arkadaş edinmeli, daha fazla gülümsemelisin… ” Çelişkili görünebilir, ancak açıkça başkalarına ne kadar fazla enerji harcarsak o kadar kendimizi de mutlu ederiz.

Dikkatinizi inancınıza getirin

Birçok insan ibadet etmenin kendilerine büyük bir rahatlık getiren ve ruhlarını besleyen mükemmel bir yol olduğunu düşünmektedir. Meditasyon merkezlerinde veya ibadet yerlerinde ya da sadece benzer düşünen insanlarla birlikte ibadet ederek bu rahatlamaya ulaşmaşmaya çalışırlar. Dini uygulamalar nezaket, açıklık ve bağlantının temel manevi zeminini koruduğu müddetçe dünyevi olanı aşan manevi uyanış deneyimlerine yol açabilirler.
Öte yandan, bazı insanlar inançlarını, hayatı her yer yönüyle kucaklamak yerine hayattan kaçmak için kullanırlar. Farkındalığı manevi uygulamanıza dahil ederek, şimdiki anın bağlantısına ve kutsanmasına açık kalırsınız. İnancınız sizi burada ve şimdide tutar, farkındalığınız da inancınızı sürdürür

Zihninizi yeni olasılıklara açın

Hepimiz birçok yönden farklı olsak da, tüm canlılar belirli evrensel ihtiyaçlar ve deneyimler vasıtasıyla birbiriyle bağlantılıdır. En küçük böcekten en güçlü hükümdara kadar hepimiz refahımızı güvence altına almak ve acı çekmekten kaçınmak isteriz. Ayrıca hiçbirimiz başkaları olmadan var olamazdık. Kılavuzlu spiritüel meditasyon bizi birbirimize bağlı olduğumuz gerçeğine açabilir ve bireysel önemimizi yeniden ilişkilendirmemize yardımcı olabilir. Büyük resmin sadece küçük ama gerekli bir parçası, evrendeki kozmik toz lekesi veya bazılarının söylediği gibi sadece bir kum tanesi olduğumuzu kabul etmede büyük özgürlük var. Öz-önem içinde kalmak yerine, zihnimizi bu özgürlüğün bize sunduğu tüm olasılıklara açabiliriz. Şu anda değişimi kucaklayabilir ve daha büyük manevi farkındalığa doğru ilerleyebiliriz.

Kendiniz olun

Sık sık tekrarlanan “kendin ol” ifadesi, başkalarını memnun etmek ya da eksikliklerinizi karşılamak uğruna biri gibi ya da olmayan bir şeymiş gibi davranmayı bırakmanızı teşvik etmek için söylenen bir sözdür. Ne yazık ki bir çok kişi nasıl kendisi olabileciğine dair bir ipucuna sahip olmadığı inancına sahiptir. Evde olduğunuz kişi işyerinizdeki kişiden veya arkadaşlarınızla birarada olduğunuz kişiden farklıysa, o zaman bu durumun sizin sağlığınıza ve başkalarına karşı olan davranışlarınıza nasıl etkide bulunduğunu anlamak için bu davranışa daha yakından bakabilirsiniz. Özgünlüğü kucaklamak dürüst, şeffaf ve bütünlüklü olmakla doludur. Meditasyon pratiğinin desteklediği açıklık ve şeffaflık kendimiz olmaya giden yolda değerli müttefiklerdir


Spiritüel Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

Uygulamanıza başlamadan önce, meditasyonun faydalarının ne olduğunu veya kısaca bu uygulamayı neden her gün yaptığınızı gerçekten anlamak önemlidir. Meditasyonun nedenini ne kadar iyi anlarsanız onu normal rutininizin bir bileşeni haline getirmek o kadar kolay olacaktır.

Meditasyon, dişlerinizi fırçalamak gibi günlük ritüelinizin bir parçası olmalıdır. Dişlerinizi düzenli bir şekilde her gün, hatta günde birden çok kez fırçalarsınız, çünkü sadece tek bir kere dişlerinizi fırçalamak sizin için hiçbir yarar sağlamaz. Aynı zihniyet meditasyon için de geçerli olmalıdır. Sonuç almak için düzenli olarak yapmanız bir gerekliliktir.

Peki meditasyondan ne tür sonuçlar bekleyebilirsiniz? Meditasyonun uzun zamandır bu kadar popüler olmasının nedeni yaşamınızın neredeyse her bileşenine gerçekten dokunabilmesidir. Kanıtlanmış faydalardan bazıları şunlardır:

Azalmış stres ve kaygı

Araştırmalara göre meditasyon tekniklerinin çoğunun zihinsel stres ve kaygıyı hafiflettiği kanıtlanmıştır. Stresin kısa ve uzun vadeli etkileri olduğu gibi, meditasyon da bu etkiler için kısa ve uzun vadeli faydalar sağlayabilir.

Mutluluk

Meditasyon insanları sadece şu an için değil, uzun vadede de mutlu eder. Meditasyona katılırken, serotonin olarak bilinen mutluluk hormonu ve endorfinler salınır. Bu hormonlardan dolayı ruh halinizin etkilenmesi sonucunda, genel olarak daha kendinizi daha mutlu hissedersiniz.

Daha iyi bağışıklık

Düzenli meditasyon, bağışıklık sisteminizi geliştirdiği için yaygın ve ölümcül olabilen hastalıklara karşı sizi sağlıklı tutabilir.
Bir araştırma meditasyonun proinflamatuar süreçleri azaltabileceğini, enzim aktivitesini artırabileceğini ve hücre aracılı savunma parametrelerini artırabileceğini göstermektedir.

Azalan fiziksel ağrı

Birçok insan zihinsel düşüncelerin fiziksel acıyı hissetme konusunda önemli bir rol oynadığını fark etmez.
Araştırmalar meditasyon esnasında acılardan sıyrılıp başka bir yere odaklanabileceğiniz için bu uygulamanın ağrı ve iltihabı görmezden gelmeyi kolaylaştırabileceğini belirtmektedir.
Meditasyonun stres giderici etkisi, vücudunuzda salınan stres ağrılarını da azaltabilir, bu da ağrıyı ve şişmeyi fiziksel olarak ortadan kaldırabilir.

Geliştirilmiş bellek

Meditasyonun uzun vadede hafızanızı geliştirmesinin beş ana yolu vardır.

  • Zihni güçlendirerek
  • Yaşlanma sürecini yavaşlatarak
  • Bilinçaltı hafıza depolarını açarak
  • Beynin hafıza merkezlerini uyararak
  • Odağınızı arttırarak
    Bunlar uzun vadede Alzheimer riskini bile azaltabilir.

Geliştirilmiş Duygusal Düzenleme
Bir araştırma, spiritüel meditasyonun önemli bir bileşeni olan farkındalığın beyindeki yapısal değişiklikleri tetikleyebileceğini gösterdi. Ve bu alanlar duygusal reaktivite ve örtük duygusal düzenleme için anahtardır.

Düzenli olarak spiritüel meditasyon yapanların genellikle öfke, depresyon, nevrotiklik, olumsuz düşünce ve duygular konusunda düşük seviyeleri vardır.

Uzatılmış Ömür

Araştırmalar, iki yıl boyunca meditasyon eğitimine katılan kalp hastalarının şunları gösterdiğini gösteriyor: Mortalitede% 41 artış ve% 46 azalmış koroner kalp hastalığı nüks oranı.Ayrıca hipertansiyonu olan hastaların % 80’inin daha düşük kan basıncına sahip olduğu,% 16’sının ilaçlarını bırakabileceği bulunmuştur.
Sağlıklı bir birey için bile, meditasyon, oksidatif strese katkıda bulunan zararlı serbest radikalleri vücutlarından çıkarabilir.

Araştırmalar ayrıca meditasyonun kanser ve sertleşmiş arter riskini azaltma, vücuttaki enzimlere yardımcı olarak hareket etme ve fiziksel yaşlanma belirtilerini engelleme gücüne sahip olduğunu göstermiştir.