Transandantal Meditasyon: Nedir ve Nasıl Yapılır?

Transandantal Meditasyon Nedir?

Transandantal meditasyon, kaygıyı en aza indirgeme, stres yönetimine yardımcı olma, hatta kan basıncını düşürme ve diğer faydaları taşıma konusunda oldukça etkili olduğu araştırmalarca kanıtlanmış basit ve etkili bir meditasyon şeklidir.

Bu meditasyon genellikle sertifikalı bir transandantal meditasyon eğitmeninin kılavuzluğunda öğrenilir. Fakat bu yazıdan temel bilgileri öğrenerek kendi kendinize de uygulayabilirsiniz bu meditasyon şeklini. Transandantal meditasyon uygulayanlar, dakikalar içinde stres ve endişede bir azalma yaşarlar. Diğer meditasyon formlarında olduğu gibi uzun süreli uygulama strese dayanıklılık, genel kaygı azalması ve daha fazla yaşam memnuniyeti gibi daha olumlu değişikliklere yol açar.

Zihninizi düşüncelerden temizlemeye ve zihninizin düşüncelerde dolaştığını fark ettiğinizde de dikkati şimdiki zamana geri getirmeye odaklanan farkındalık temelli meditasyonların aksine, transandantal meditasyon sessizce tekrarlanan tek bir mantraya odaklanmak üzerine kuruludur. Bu mantra her insan için farklı olabilir ve eğitim programlarını tamamlayanlara genellikle kişisel özelliklerine göre mantralar verilir ve iyi bir uyum göstermeleri beklenir.


Transandantal Meditasyonun Farkları Nelerdir?

Transandantal Meditasyon ve diğer meditasyon şekilleri arasındaki temel fark, bir meditasyon seansı sırasında tekrarlamanız gereken mantradır. Transandantal meditasyon mantrayı zihnin odaklanması için bir araç olarak kullanır, meditasyon uygulaması sırasında kelimeleri, cümleleri, görselleştirmeleri kullanan diğer meditasyonların aksine mantra anlamsız seslerden oluşur. Sadece mantranıza odaklanarak mükemmel bir durgunluk ve bilinç durumuna ulaşmayı hedeflersiniz.

Bazı meditasyon uygulamaları tüm zihnin düşüncelerden boşaltılmasını teşvik ederken, transandantal meditasyon bir bulutun süzülmesini izlemenin pasif faaliyeti gibi düşünceleri gelip gitmeye teşvik eder. Bu endişe verici düşüncelerin yarattığı günlük kaygıları yönetmek için inanılmaz bir stratejidir, sizinle düşünceleriniz arasında nasıl bir alan yaratılacağını ve nasıl bir gözlemci olabileceğinizi öğretir.

Aklınızın okyanus gibi olduğunu düşünün, sörf tahtası yerine denizaltıya sahip olduğunuzu hayal edin. Transandantal meditasyon, tıpkı bir denizaltı gibi, sizi güvenle sakin ve huzurlu olan zihninizin en dip derinliklerine götürebilir.

Şimdi biraz meraklanmaya başladıysanız, transandantal meditasyonun nasıl çalıştığını keşfedelim hep birlikte. Eğer dikkatin amacı beyni bilinçli farkındalıkla eğitmekse, transandantal meditasyon düşünme sürecinin ötesine geçmektir. Düzgün yapılırsa, farkındalığa dayalı meditasyon akışının basit, otomatik bir devamı olabilir. Transandantal meditasyonun bu duruma ulaşmak için kullandığı araç mantradır.

Okyanus örneğine geri dönersek, şimdi denizaltımıza (mantra) sahip olduğumuza göre, sakin ve durgunluktan başka bir şeyin olmadığı okyanusun derinliklerine yavaşça ulaşabiliriz.

Orada, enerji, düşünce ve yaratıcılık kaynağına (Carl Jung tarafından bilinçsiz kolektiflik olarak adlandırılan kaynağa) erişebileceğiniz huzurlu bir farkındalık durumu vardır.

Bu derinliklere geldiğimizde, derin bir dinlenme hali yaşarız ve en derin streslerden bile arınırız.

Transandantal meditasyonunun faydalı sonuçları aşkınlık durumuna erişebildiğinizde bilinçsizce kendiliğinden gerçekleşir. Düzenli olarak uygulanan transandantal meditasyon farkındalıkta bir artış ve stresli ruh halinde çok derin bir rahatlama meydana getirir.

Aslında aklın doğal olarak bu sakin duruma girme eğilimi vardır. Ne yazık ki, zihnimizde etrafımızda ilginç şeyleri her zaman arama eğilimi vardır ve bu eğilim de bu doğal duruma erişmemizde en büyük engeldir. Bu nedenle bilinçli farkındalık meditasyonu ile bu sakin hale erişmek düşüncelerin sürekli dağılma eğiliminde olmasından dolayı zorlayıcıdır.

Peki şimdi soru şu : “Bu aşkınlık durumuna nasıl ulaşabiliriz?”

Cevap ise düşündüğünüzden çok daha basit: Bir mantra söyleyerek.


Transandantal Meditasyon İçin Fiziksel Şartlar Nelerdir?

Bir mantranın tam olarak ne olduğuna ve nasıl çalıştığına girmeden önce, standart bir transandantal meditasyon pratiğinin nasıl göründüğü hakkında bir fikir edinmenizi istiyorum.

Transandantal meditasyon uygulaması için gereken tek şey oturmak ve gözlerinizi kapalı tutmaktır; bu kadar. Belirli bir poz veya duruşa ihtiyacınız yoktur. Elbette rahat bir sandalyeye sahip sessiz bir odada yalnız kalmak, süreci kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır, ancak bir kez tekniği kavradığınızda, masanızda veya otobüste otururken bile bu meditasyonu yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey gözlerinizi kapalı tutmak ve sessizce mantrayı zikretmek.

Genel tavsiye günde iki kez 20 dakika boyunca terennüm etmektir. Bu kısmen vücudumuzun doğal saatinden kaynaklanmaktadır, aynı zamanda meditasyon için zaman engelleme alışkanlığına ne kadar çok girerseniz, onu alışkanlık haline getirme olasılığınız o kadar yüksektir.

Bu tavsiyeye rağmen, transandantal meditasyonu ne sıklıkta ve ne kadar süre ile yapmanız gerektiğine dair kesin bir kural yoktur. Herkes farklı farklıdır ve farklı bir programı uygulayabilir, bu yüzden günlük ritminize en uygun tekrar ve süreleri seçin.

Şimdi de biraz mantralar hakkında konuşalım.


Mantra Nedir?

Bir mantra anlamsız bir sesten başka bir şey değildir. Mantranın arka planında “hiçbir anlamı olmaması” ve “olumlu görünmesi” dışında saklı bir sır yoktur.

İnsanlar kendileri için en iyi mantrayı bulmaya çalışırlar. Bu konuda tecrübeli transandantal meditasyon ustalarının hepsi “mantramızı ne kadar fazla bilmiyorsak o kadar iyi” derler.

Bu, zihnimizin her zaman zihinsel bağlantılar kurduğu gerçeğine dayanır. Anlamını bildiğimiz bir kelimeye çok benzeyen bir kelimeyi zikretmeye çalışırsak, bu kelimeyi otomatik olarak görüntülere, seslere, kokulara ve anılara bağlarız. Tamamen anlamsız bir kelimeyi söylersek, aklımızın sakin bir duruma girme eğilimine ulaşmak daha kolaydır.

Bir mantranın tohum gibi olduğunu hayal edebilirsiniz. Bir bitki yetiştirmek istiyorsanız, “mükemmel tohum” u aramazsınız. Sadece birini seçer, eker, sular ve çimlendiğini görürsünüz. “Doğru tohumu (mantra) seçmek” i takıntı haline getirmek size hiç bir fayda sağlamaz.


Kişisel Mantra Örnekleri Nelerdir?

En yaygın mantra “Homm”dur. Öğretmenler bu sesin bütünlüğü nedeniyle bu mantrayı kullanma eğilimindedir. Hinduizm’de Homm sesi, hem pozitif hem de negatif olan tüm titreşimlerin sesini yansıtır. Homm mantra esas olarak keşişler tarafından uygulanmaktadır ve ustalar “bunun dışındaki herhangi bir mantranın da bu mantra kadar iyi çalışabileceğini” söylerler.

Diğer mantra örnekleri şunlar olabilir:

 • Kırım
 • Shirimve
 • Inga
 • Aema
  Vb.

Zikrederken mantranın her harfinin uzunluğunu ve tonunu değiştirmelisin, böylece zihninde “trans” etkisini uyandırmak daha kolay olur. Bir kez daha unutmamak lazım ki bunu nasıl yaptığınız önemli değil. Seansınızın tüm süresi bir mantrayı sürekli tekrar ederseniz etkisini göstermeye başlayacaktır.


Önerilenlerden Farklı Mantralar Denenebilir Mi?

Çoğu transandantal meditasyon ustası hem kendilerinin hem de öğrencilerinin ilk transandantal meditasyon seanslarında söyledikleri mantrayı yaşamları boyunca kullanmaya devam ettiklerini vurgular. Bir kez daha hatırlatalım ki uygulamanın amacı sizin için mümkün olan en iyi sesi bulmak değil, anlamsız bir sesi monoton bir tarzda sürekli tekrar ederek zihninizdeki stresi eritme alışkanlığını geliştirmektir.

Madalyonun diğer tarafında, eğer transandantal meditasyonda kendiniz seçiyorsanız ve tek başınıza seçtiğiniz mantranın size gerçek bir kelimeyi çok fazla hatırlattığını fark edersiniz, gidip tamamen anlamsız başka bir kelime seçin. Birkaç dil konuşan insanlar bunu sadece ana dillerini konuşan insanlardan biraz daha zor bulabilirler, ancak anlamsız bir ses bulmak hala oldukça kolaydır.

Eğer transandantal meditasyonu bir ustadan öğrenirseniz bir anket doldurduktan sonra ilk seansınızda sizin için uygun olan mantrayı onlar seçeceklerdir. Bu aşamadan sonra, onlarla bu mantrayı söyleyecek ve kişisel, sessiz bir meditasyon pratiğine geçeceksiniz. Uygulama sırasında, usta bazı geri bildirimler verecek ve transandantal meditasyonun mekaniğini yerinde deneyimlemenize izin verecektir. Bu süreci, ustalarla iki seans ve iki grup meditasyonu izler.


Kendi Kendinize Transandantal Meditasyon Öğrenebilir Misiniz?

Transandantal meditasyon ustaları açıkça bu uygulamayı kendi kendinize yapabileceğinizi söylerler. Kurallar basittir ve gereken tek şey biraz pratik ve bu pratikle tutarlı olmaktır.

Bir transandantal meditasyon kursunun kendi başınıza yapabilecekleriniz dışında size verebilecekleri bir ustanın yardımcı açıklamaları ve benzer düşünen bir grup insanın desteğidir.

Bir transandantal meditasyon uygulaması için ödeme yapan çoğu insan elbette sadece bir sistem öğrenmek istemiyorlar. Stres, uykusuzluk, bağımlılık veya ilişki sorunları ile mücadelede iyileşmek için destek ararlar.

Bilinçli farkındalık meditasyonunu denediyseniz ve sadece transandantal meditasyon ile ikisi arasındaki farkı ilk elden tecrübe etmek istiyorsanız bir kursa gerek yoktur. Bu meditasyon şeklini denemeninin en uygun yolu basitçe şu olabilir:

YouTube’da “aşkın meditasyon mantraları” altında arama yapın, birini seçin ve nasıl zikredildiğini görün.

Parçayı çalın ve videoda yaptıkları gibi zikretmeye çalışın.

Parçayı durdurun, oturun, gözlerinizi kapatın ve aynı mantrayı 20 dakika boyunca sessizce zikredin.

Bir hafta kadar bu işlemi günde iki kez tekrarlayın

Eğer transandantal meditasyon uygulaması bilinçli farkındalık meditasyonu uygulamasını yaparkenkinden daha iyi hissetmenizi sağlar ve bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, buna yatırım yapmaya ve transandantal meditasyon kursu almaya karar verebilirsiniz.


Transandantal Meditasyon Nasıl Yapılır?

20 dakika boyunca günde iki kez aşağıdaki adımları izleyere transandantal meditasyonu uygulayabilirsiniz.

 1. Ayaklarınız yerde ve elleriniz kucağınızda olacak şekilde rahat bir sandalyede oturun. Bacaklarınızı ve kollarınızı çaprazlayın.
 2. Gözlerinizi kapatın ve vücudunuzu rahatlatmak için birkaç derin nefes alın.
 3. Gözlerinizi açın ve tekrar kapatın. 20 dakikalık uygulama sırasında gözleriniz kapalı kalacaktır.
 4. İçinizden bir mantra tekrarlayın. Bu genellikle bir transandantal meditasyon öğretmeninden öğrenilen bir Sanskrit sesidir.
 5. Düşüncelere daldığınızı fark ettiğinizde, mantraya dönmeniz yeterlidir.
 6. 20 dakika sonra rahatlamış bir şekilde dünyaya geri dönmek için el ve ayak parmaklarınızı hareket ettirmeye başlayın.
 7. Gözlerinizi açın.
 8. Güne devam etmeye hazır hissedene kadar kadar birkaç dakika daha oturun.

Transandantal Meditasyonun Amacı Nedir?

Transandantal meditasyon yapmak iyi hissettirir. Meditasyon sırasında ulaşabileceğiniz derin sakinlik duygusu çok tatmin edici bir deneyimdir. Transandantal meditasyon amacı, bu zevkli iç huzur hissini günlük yaşamınıza getirmek ve zihinsel, fiziksel ve ruhsal kapasitelerinizi tam potansiyeline taşımaktır.

Transandantal meditasyon aynı zamanda gerçekliği en temel düzeyde keşfetmek için bir araçtır. Düşünceleri aşarak, en saf haliyle, içerik yokluğunda hayatta olmayı deneyimleyebilirsiniz.

Transandantal meditasyon her şeyden önce bir deneyimdir. Ve her deneyim gibi, tarif etmek de zordur. Kelimeler, güneşin doğuşuna tanıklık etmek, lezzetli bir yemek yemek deneyimlerinin tarifi nasıl zorsa transandantal meditasyon deneyiminin tarifi de o kadar zordur. Bunu kendiniz deneyimlemelisiniz transandantal meditasyonun ne olduğunu ve size nasıl fayda sağlayabileceğini gerçekten anlamanın tek yolu budur.


Transandantal Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

Transandantal meditasyonun zihinsel ve fiziksel refahla ilgili bir çok faydası gösterilmiştir. En önemli faydalardan bazıları beyin fonksiyonu, kalp sağlığı ve elbette stres yönetimi ve kaygının hafifletilmesi ile ilgilidir. Ek olarak, depresyon, uykusuzluk, bağımlılık tedavisi, travma sonrası stres bozukluğu, dikkat eksikliği bozukluğu, otizm spektrum bozuklukları ve hatta Alzheimer’ler için yararlı olduğu bulunmuştur.

Birkaç çelişkili bulgu olmasına rağmen, genel eğilim transandantal meditasyonun kan basıncını düşürmede etkili olduğu yönündedir. Amerikan Kalp Derneği’nin transandantal meditasyonun klinik uygulamada dikkate alınmasını önermesi bu kanıtın ne kadar güçlü olduğunun bir delilidir.

Araştırmalarda transandantal meditasyonun krnonik kaygıyı aza indirgemede etkili olduğu bulunmuştur. Kronik kaygı, sadece geçici bir ruh hali olarak değil, daha çok düzenli bir deneyim olarak ortaya çıkan bir kaygı bozukluğudur. Araştırmaların sonuçları ayrıca deneklerin uygulamanın ilk iki haftasında kaygıda önemli düşüşler gösterdiğini, ancak bu düşüşlerin üç yıl sonra da devam edebileceğini göstermiştir.

Bir araştırma transandantal meditasyonun lise öğrencileri üzerindeki etkilerini inceledi ve sadece stres seviyeleri için değil, akademik çalışmaları için de iyi sonuçlar verdiğini gözlemledi

Daha spesifik olarak transandantal meditasyon programına katılan dokuzuncu sınıf öğrencileri grubuna, günde iki kez on beş dakika transandantal meditasyon uygulandı. Programdan birkaç ay geçtikten sonra, gençler esneklik konusunda daha yüksek ve anksiyetede konusunda daha düşük puanlar aldılar. Bu tür bir meditasyonda daha fazla zaman geçirenler, kaygıda daha fazla düşüş yaşadı. Genel olarak, bu grup daha iyi uyku, daha fazla mutluluk ve daha fazla özgüven yaşadıklarını söyledi.